Memory for storage/NAS QNAP ES1686dc-2145NT-128G
128GB memory for QNAP ES1686dc-2145NT-128G. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This memory suits perfectly to your QNAP NAS ES storage/NAS.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- The system supports RDIMM and RDIMM 3DS (Registered DIMM) or LRDIMM and LRDIMM 3DS (Load Reduced DIMM) memory modules. Large memory capacities can be realised with LRDIMM 3DS modules.
- RDIMM and RDIMM 3DS memory modules cannot be operated together with LRDIMM and LRDIMM 3DS main memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which basic memory technology (RDIMM / LRDIMM) is available.
- If memory modules are provided with higher speeds than specified by the system, the memory speed is automatically adjusted to the system specifications.
Computer memory - info
| Memory size | 128GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2933MHz |
| JEDEC standard | PC4-23400R |
| Rank | 4Rx4 (2S2Rx4) |
| Type | RDIMM (ECC Registered) 3DS |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | 3DS |
Device - Specifications
| Device manufacturer | QNAP |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | QNAP NAS ES |
| Device series | NAS ES ES1600dc series |
| Device name | ES1686dc-2145NT-128G |
| Memory ex works | 128GB (8x16GB) |
| Maximum memory | 1TB |
| Memory Slots | 8 |
Order info
| Item number | SP462499 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488260018 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with QNAP ES1686dc-2145NT-128G |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about QNAP ES1686dc-2145NT-128G
Login