Memory for storage/NAS QNAP QAI-h1290FX
128GB memory for QNAP QAI-h1290FX. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.
Computer memory - info
| Memory size | 128GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600R |
| Rank | 4Rx4 (2S2Rx4) |
| Type | RDIMM (ECC Registered) 3DS |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | 3DS |
Device - Specifications
| Device manufacturer | QNAP |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | QNAP QAI |
| Device series | QAI QAI-hxx90 series |
| Device name | QAI-h1290FX |
| Memory ex works | 128GB |
| Maximum memory | 2TB / 1TB according to manufacturer |
| Memory Slots | 8 |
Order info
| Item number | SP611230 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4069169845668 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with QNAP QAI-h1290FX |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about QNAP QAI-h1290FX
Login