server memory DellPowerEdge C6105
The server-RAM memory expands the memory capacity of Dell PowerEdge C6105 by 16GB (2x8GB). The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1600MHz PC3-12800R 2Rx4. These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory module has 240 Pin DIMM and a voltage of 1,5 volt. This computer memory was tested by us for Dell PowerEdge C6105. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in PowerEdge C6105.Information on memory configuration
- Sie können entweder ECC UDIMM or RDIMM memory verwenden.
- At deployment of UDIMM ECC memories a maximum of 4 memory slots per CPU may be used.
- UDIMM ECC memory and RDIMM (Registered) server memory can not be shared.
| RAM / CPU Slot | DIMM A1 | DIMM A2 | DIMM B1 | DIMM B2 | DIMM C1 | DIMM C2 |
| UDIMM ECC | 4GB / 8GB | 4GB / 8GB | Leer | Leer | 4GB / 8GB | 4GB / 8GB |
| RDIMM |
4GB / 8GB / 16GB / 32GB |
4GB / 8GB / 16GB / 32GB |
4GB / 8GB / 16GB / 32GB |
4GB / 8GB / 16GB / 32GB |
4GB / 8GB / 16GB | 4GB / 8GB / 16GB |
Computer memory - info
| Memory size | 16GB (2x8GB) Kit |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3-12800R |
| Rank | 2Rx4 |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Dell |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Dell PowerEdge |
| Device series | PowerEdge C6000 series |
| Device name | PowerEdge C6105 |
| Manufacturer Reference No. | SNPPKCG9C/8G, A7990613 |
| Maximum memory | 384GB / 192GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 12 |
Order info
| Item number | SP163186 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069341447 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Dell PowerEdge C6105 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Dell PowerEdge C6105
Login