Memory for desktop Medion PC MS-7522
16GB (2x8GB) memory for Medion PC MS-7522. The memory has 240 Pin DIMM and works with a voltage of 1,5 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Do you have any questions concerning this product?
overRAMing - maximize your RAM
more about the overRAMing project
Computer memory - info
| Memory size | 16GB (2x8GB) Kit |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1066MHz |
| JEDEC standard | PC3-8500U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Medion |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Medion PC MS |
| Device series | PC MS 7500 series |
| Device name | PC MS-7522 |
| Maximum memory | 48GB / 24GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 6 |
Order info
| Item number | SP468639 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488321740 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Medion PC MS-7522 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Medion PC MS-7522
- improved production processes in the memory technology enable higher memory capacities
- new BIOS-Version support higher memory capacities
- the information of the Medion datasheet concerning the maximum RAM amount for the PC MS-7522 is not up to date.
- we tested and verified the higher memory limit in our overRAMing project.
Please find further information to the overRAMing project here: overRAMing - maximize your RAM.
Login