Memory for storage/NAS QNAP TBS-453A
16GB (2x8GB) memory for QNAP TBS-453A. The memory has 204 Pin DIMM and works with a voltage of 1,35 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your storage/NAS upgraded safely.Computer memory - info
| Memory size | 16GB (2x8GB) Kit |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | QNAP |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | QNAP NASbook TBS |
| Device series | NASbook TBS TBS-x53 series |
| Device name | TBS-453A |
| Manufacturer Reference No. | RAM-8GDR3L-SO-1600 |
| Memory ex works | 8GB (2x4GB) |
| Maximum memory | 16GB (2x8GB) |
| Memory Slots | 2 |
| Note | The TBS-453A-8G is already equipped with 8GB of RAM and can not be upgraded. |
Order info
| Item number | SP153895 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069244090 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with QNAP TBS-453A |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about QNAP TBS-453A
Login