Computer memory QNAP TS-253Be-4G
16GB (2x8GB) memory for QNAP TS-253Be-4G. The memory has 204 Pin DIMM and works with a voltage of 1,35 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB (2x8GB) Kit |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | QNAP |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | QNAP NAS TS |
| Device series | NAS TS TS-x53 series |
| Device name | TS-253Be-4G |
| Memory ex works | 4GB (2x2GB) |
| Maximum memory | 32GB / 16GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
| Note | Attention: If you want to use both memory slots, you have to install a memory kit of two identical memory modules. Because of this fact we offer matched memory kits for your Qnap system.
|
Order info
| Item number | SP266795 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369355187 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with QNAP TS-253Be-4G |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about QNAP TS-253Be-4G
Login