Memory for storage/NAS QNAP TS-653A
The memory increases the RAM memory of QNAP TS-653A by 16GB (2x8GB). The memory has 204 Pin DIMM and works with a voltage of 1,35 volt. This memory suits perfectly to your QNAP NAS TS storage/NAS.Maximale memorybestückung TS-653A
Die Bestückung with 2 x 8GB Computer memoryn wurde of uns erfolgreich im System getestet. Die Bestückung with Ram memoryn muss entweder als Einzelbestückung or paarweise erfolgen. Um einen Bestückungsfehler zu vermeiden bieten wir die memory in memory Kits an die aus zwei zueinander passenden Computer memoryn for Ihr Qnap System bestehen.
Do you have any questions concerning this product?
overRAMing - maximize your RAM
more about the overRAMing project
Computer memory - info
| Memory size | 16GB (2x8GB) Kit |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
Order info
| Item number | SP153891 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069231571 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with QNAP TS-653A |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about QNAP TS-653A
- improved production processes in the memory technology enable higher memory capacities
- new BIOS-Version support higher memory capacities
- the information of the QNAP datasheet concerning the maximum RAM amount for the TS-653A is not up to date.
- we tested and verified the higher memory limit in our overRAMing project.
Please find further information to the overRAMing project here: overRAMing - maximize your RAM.
Login