Computer memory QNAP TS-EC1280U-i3-4GE-R2
The memory increases the RAM memory of QNAP TS-EC1280U-i3-4GE-R2 by 16GB (2x8GB). The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your storage/NAS upgraded safely.Computer memory - info
| Memory size | 16GB (2x8GB) Kit |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3-12800E |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | QNAP |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | QNAP NAS TS |
| Device series | NAS TS TS-ECx80U series |
| Device name | TS-EC1280U-i3-4GE-R2 |
| Manufacturer Reference No. | RAM-8GDR3EC-LD-1600 |
| Memory ex works | 4GB (2x2GB) ECC |
| Maximum memory | 32GB ECC |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP153542 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069265712 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with QNAP TS-EC1280U-i3-4GE-R2 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about QNAP TS-EC1280U-i3-4GE-R2
Login