Server-Mainboard memory SupermicroH8DCL-6
The Server-Mainboard-RAM memory expands the memory capacity of Supermicro H8DCL-6 by 16GB (2x8GB). The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1600MHz PC3-12800E 2Rx8. These are UDIMM ECC (ECC unbuffered) memory modules. The memory has 240 Pin DIMM and works with a voltage of 1,5 volt. This memory suits perfectly to your Supermicro mainboard H... Server-Mainboard.Information on memory configuration
- The device supports ECC DIMM (with error correction code) or RDIMM (Registered DIMM) RAM memories. RDIMM memories are recommended when large memory capacities are to be achieved.
-
The different memory technologies (ECC / RDIMM) may not be mixed.
-
If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (ECC/ RDIMM) is already installed in the system.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB (2x8GB) Kit |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3-12800E |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Supermicro |
|---|---|
| Device type | Server-Mainboard |
| Device family | Supermicro mainboard H... |
| Device series | mainboard H... H8D series |
| Device name | H8DCL-6 |
| Maximum memory | 256GB |
| Memory Slots | 8 |
Order info
| Item number | SP159940 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069314144 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Supermicro H8DCL-6 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
Login