Computer memory Apple iMac18,3
The memory increases the RAM memory of Apple iMac18,3 by 16GB (2x8GB). The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for Apple iMac18,3. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in iMac18,3.memory for Apple iMac18,3 5K Mid 2017
Der Computer memory ist als Grandausstattung with 2 x 4GB memory verbaut worden.
Bei der Konfiguration bei Apple kann der Computer memory auch with höherer capacity gewählt werden. Der Aufpreis ist erheblich. Demgegenüber ist die Nachrüstung der Computer memory günstig and einfach durchführbar. Der vorhandene memory muss dabei nicht ersetzt werden.
Es gibt vier memorysteckplätze, zwei daof sind frei.
Die häufigsten Bestückungsvarianten of Kanden bei den iMac18,3 Systemen sind
24GB Computer memory with 2 x 4GB + 2 x 8GB
40GB Computer memory with 2 x 4GB + 2 x 16GB
| Modell | Model | max. RAM |
|---|---|---|
| iMac "Core i5" 3.4 27-Inch (5K, Mid-2017) | A1419 iMac18,3 | 64GB (4 x 16GB) |
| iMac "Core i5" 3.5 27-Inch (5K, Mid-2017) | A1419 iMac18,3 | 64GB (4 x 16GB) |
| iMac "Core i5" 3.8 27-Inch (5K, Mid-2017) | A1419 iMac 18,3 | 64GB (4 x 16GB) |
| iMac "Core i7" 4.2 27-Inch (5K, Mid-2017) | A1419 iMac 18,3 | 64GB (4 x 16GB) |
| iMac 18,3 - overRAMing | A1419 iMac 18,3 | 128GB (4 x 32GB) |
Computer memory - info
| Memory size | 16GB (2x8GB) Kit |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Apple |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Apple iMac |
| Device series | iMac iMac18,3 |
| Device name | iMac18,3 |
| Memory ex works | 8GB (2x4GB) |
| Maximum memory | 128GB / 64GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP238968 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369065987 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Apple iMac18,3 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Apple iMac18,3
Login