Computer memory QNAP TS-1673U-RP
Expand the memory of your QNAP TS-1673U-RP by 16GB (2x8GB). The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.The perfect computer memory for Qnap TS-1673U-RP
By installing the memory, be aware that the memory must be installed in pairs, so we offer the memory in kits of 2 to fulfill this condition from the outset.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB (2x8GB) Kit |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | QNAP |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | QNAP NAS TS |
| Device series | NAS TS TS-x73U series |
| Device name | TS-1673U-RP |
| Manufacturer Reference No. | RAM-8GDR4A0-UD-2400, RAM-8GDR4A1-UD-2400 |
| Memory ex works | 64GB |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP241041 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369087606 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with QNAP TS-1673U-RP |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about QNAP TS-1673U-RP
Login