Computer memory AAEON GENE-BT04
16GB memory for AAEON GENE-BT04. The memory module has 204 Pin DIMM and a voltage of 1,35 volt. This memory is 100% compatible to AAEON GENE-BT04.Do you have any questions concerning this product?
overRAMing - maximize your RAM
more about the overRAMing project
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | AAEON |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | AAEON GENE |
| Device series | GENE BT series |
| Device name | GENE-BT04 |
| Maximum memory | 16GB / 8GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 1 |
Order info
| Item number | SP466005 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488295140 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with AAEON GENE-BT04 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about AAEON GENE-BT04
- improved production processes in the memory technology enable higher memory capacities
- new BIOS-Version support higher memory capacities
- the information of the AAEON datasheet concerning the maximum RAM amount for the GENE-BT04 is not up to date.
- we tested and verified the higher memory limit in our overRAMing project.
Please find further information to the overRAMing project here: overRAMing - maximize your RAM.
Login