Computer memory Apple Mac Pro Quad Core 3.2GHz server (Mid 2010)
The memory increases the RAM memory of Apple Mac Pro Quad Core 3.2GHz server (Mid 2010) by 16GB. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- The device supports ECC DIMM (with error correction code) or RDIMM (Registered DIMM) RAM memories. RDIMM memories are recommended when large memory capacities are to be achieved.
- The different memory technologies (ECC / RDIMM) may not be mixed.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (ECC/ RDIMM) is already installed in the system.
- A higher memory clock of the memory module automatically adapts to the memory clock specified by the system. This can be the case especially with larger capacities.
- Memory slots without a processor may not be used.
Do you have any questions concerning this product?
overRAMing - maximize your RAM
more about the overRAMing project
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600R |
| Rank | 2Rx4 |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
Order info
| Item number | SP463087 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488265600 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Apple Mac Pro Quad Core 3.2GHz Server (Mid 2010) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Apple Mac Pro Quad Core 3.2GHz server (Mid 2010)
- improved production processes in the memory technology enable higher memory capacities
- new BIOS-Version support higher memory capacities
- the information of the Apple datasheet concerning the maximum RAM amount for the Mac Pro Quad Core 3.2GHz server (Mid 2010) is not up to date.
- we tested and verified the higher memory limit in our overRAMing project.
Please find further information to the overRAMing project here: overRAMing - maximize your RAM.
Login