Memory for server Cisco UCS B200 M2
The server-RAM memory expands the memory capacity of Cisco UCS B200 M2 by 16GB. The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1333MHz PC3-10600R 2Rx4. These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory module has 240 Pin DIMM and a voltage of 1,5 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your server upgraded safely.Computer memory configuration:
Our memory team will be happy to help you choose the right memory and configure your server.
Principles of memory assembly
- Die memorysteckplätze sind in 2er Gruppen organisiert
- Die verschiedenen Steckplatzgruppen müssen nicht die gleichen Kapazitäten haben
- Es können nur die memorysteckplätze genutzt werden, bei denen die jeweilige CPU vorhanden ist.
Memory configuration for good system performance
- Verteilen Sie die memory gleichmäßig auf die memorysteckplätze and gleichmäßig auf die CPUs
- Wenn mehr als eine CPU vorhanden sind, sollten die memory pro CPU identisch (gespiegelt zur anderen CPU) bestückt werden.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600R |
| Rank | 2Rx4 |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Cisco |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Cisco UCS |
| Device series | UCS B200 series |
| Device name | UCS B200 M2 |
| Manufacturer Reference No. | UCS-MR-1X162RY-A, UCS-MR-1X162RY-E |
| Maximum memory | 384GB / 192GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 12 |
Order info
| Item number | SP215302 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069833454 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Cisco UCS B200 M2 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Cisco UCS B200 M2
Login