Memory for server Cisco UCS C24 M3
The server-RAM memory expands the memory capacity of Cisco UCS C24 M3 by 16GB. The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1600MHz PC3-12800R. These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory has 240 Pin DIMM and works with a voltage of 1,5 volt. This memory suits perfectly to your Cisco UCS server.Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3-12800R |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Cisco |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Cisco UCS |
| Device series | UCS C24 series |
| Device name | UCS C24 M3 |
| Manufacturer Reference No. | UCS-MR-1X162RY-A, UCS-MR-1X162RY-E |
| Maximum memory | 384GB |
| Memory Slots | 12 |
| Note | ECC DIMM, Registered DIMM and Load Reduced LRDIMM memory modules must not be mixed.
You should therefore know which memories already exist, when you want to upgrade. Memory slots for which no processor is available must not be equipped. |
Order info
| Item number | SP234342 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369022225 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Cisco UCS C24 M3 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Cisco UCS C24 M3
Login