Computer memory Dell Precision R5500
The RAM memory expands the memory capacity of Dell Precision R5500 by 16GB. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This memory is 100% compatible to Dell Precision R5500.Which memory configuration is possible?
Sie können entweder ECC UDIMM or RDIMM memory verwenden.
Die Maximale capacity ergibt sich aus der Count der CPU and der eingesetzten memorytechnologie
| Ram Technik | 1 CPU = 6 Slot | 2 CPU = 12 Slot |
|---|---|---|
| UDIMM ECC | 6 x 4GB RAM | 12 x 4GB |
| RDIMM | 6 x 16GB RAM | 12 x 16GB |
UDIMM ECC memory and RDIMM (Registered) server memory can not be shared. Bei einer Aufrüstung sollten Sie deshalb wissen, welche memory bereits vorhanden sind, or komplett auf RDIMMcomputer memory upgrade.
Memory configuration for good system performance
- Verteilen Sie die memory gleichmäßig auf die memorysteckplätze and gleichmäßig auf die CPUs
- Wenn mehr als eine CPU vorhanden sind, sollten die memory pro CPU identisch (gespiegelt zur anderen CPU) bestückt werden.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3L-10600R |
| Rank | 2Rx4 |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Dell |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | Dell Precision workstation |
| Device series | Precision workstation R5500 series |
| Device name | Precision R5500 |
| Manufacturer Reference No. | SNPMGY5TC/16G, A6996789, SNP20D6FC/16G, A6994465 |
| Memory ex works | 4GB |
| Maximum memory | 192GB |
| Memory Slots | 12 |
Order info
| Item number | SP222892 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069908145 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Dell Precision R5500 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Dell Precision R5500
Login