Memory for workstation Dell Precision T5610
16GB memory for Dell Precision T5610. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This memory suits perfectly to your Dell Precision workstation workstation.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- In the device, you can install RDIMM (Registered DIMM) or LRDIMM (Load Reduced DIMM) RAM memory modules. LRDIMM memory is recommended when aiming for large memory capacities.
- RDIMM memory modules cannot be used together with LRDIMM memories.
- If a memory expansion is to be used with existing RAM memories, it must be checked which memory technology (RDIMM / LRDIMM) is already installed in the device.
- Memory slots without a processor may not be used.
- A higher memory clock of the memory module automatically adapts to the memory clock specified by the system. This can be the case especially with larger capacities.
- When using 4Rank (4Rx..) RDIMM memories, only 2 of 3 memory slots can be used per memory channel.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3-12800R |
| Rank | 2Rx4 |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Dell |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | Dell Precision workstation |
| Device series | Precision workstation T5000 series |
| Device name | Precision T5610 |
| Manufacturer Reference No. | SNP20D6FC/16G, A6994465 |
| Memory ex works | 16GB (4x4GB) |
| Maximum memory | 256GB |
| Memory Slots | 8 |
Order info
| Item number | SP154818 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069275865 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Dell Precision T5610 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Dell Precision T5610
Login