server RAM LenovoSystem x3950 X5 (7145)
16GB RAM Upgrade for server Lenovo System x3950 X5 (7145). The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1333MHz PC3L-10600R. These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory has 240 Pin DIMM and works with a voltage of 1,35 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.Computer memory configuration
Our memory team will be happy to help you choose the right memory and configure your server.
Principles of memory assembly
- Each CPU has 2 memory controllers with 4 memory slots each
- The 4 memory slots per memory controller must be identically equipped (4 identical memories each)
- The different memory controllers can be equipped differently
- Es können nur die memorysteckplätze genutzt werden, bei denen die jeweilige CPU vorhanden ist.
Memory configuration for good system performance
- verteilen Sie die memory gleichmäßig auf die memorysteckplätze and gleichmäßig auf die CPUs
- wenn alle memory slots einer CPU bestückt sind, ist die Performance until zum 3fachen schneller
- Wenn mehr als eine CPU vorhanden ist, sollten die memory pro CPU identisch (gespiegelt zur anderen CPU) bestückt werden.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3L-10600R |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Lenovo IBM System x |
| Device series | IBM System x x3950 X5 series |
| Device name | System x3950 X5 (7145) |
| Memory ex works | 4GB (2x2GB) |
| Maximum memory | 3TB / 2TB according to manufacturer |
| Memory Slots | 96 |
Order info
| Item number | SP464761 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488282775 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo System x3950 X5 (7145) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo System x3950 X5 (7145)
Login