Memory for laptop Nexoc B519
The memory increases the RAM memory of Nexoc B519 by 16GB. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for Nexoc B519. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in B519.Do you have any questions concerning this product?
overRAMing - maximize your RAM
more about the overRAMing project
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Nexoc |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Nexoc laptop B... |
| Device series | laptop B... B500 series |
| Device name | B519 |
| Maximum memory | 32GB / 16GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP297672 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369605091 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Nexoc B519 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Nexoc B519
- improved production processes in the memory technology enable higher memory capacities
- new BIOS-Version support higher memory capacities
- the information of the Nexoc datasheet concerning the maximum RAM amount for the B519 is not up to date.
- we tested and verified the higher memory limit in our overRAMing project.
Please find further information to the overRAMing project here: overRAMing - maximize your RAM.
Login