Memory for desktop Zotac ZBOX MI551
The RAM memory expands the memory capacity of Zotac ZBOX MI551 by 16GB. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for Zotac ZBOX MI551. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in ZBOX MI551.Do you have any questions concerning this product?
overRAMing - maximize your RAM
more about the overRAMing project
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Zotac |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Zotac ZBOX |
| Device series | ZBOX MI series |
| Device name | ZBOX MI551 |
| Maximum memory | 32GB / 16GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP157835 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069296235 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Zotac ZBOX MI551 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Zotac ZBOX MI551
- improved production processes in the memory technology enable higher memory capacities
- new BIOS-Version support higher memory capacities
- the information of the Zotac datasheet concerning the maximum RAM amount for the ZBOX MI551 is not up to date.
- we tested and verified the higher memory limit in our overRAMing project.
Please find further information to the overRAMing project here: overRAMing - maximize your RAM.
Login