Memory for server Acer Altos BrainSphere P15-F7
16GB RAM Upgrade for server Acer Altos BrainSphere P15-F7. The offered DDR4 RAM memory has a speed of 3200MHz PC4-25600E. These are UDIMM ECC (ECC unbuffered) memory modules. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your server upgraded safely.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Im Gerät können non ECC or ECC (Error-Correction-Code) RAM-memory installiert werden. Memory with der Description ECC besitzen eine Fehlerkorrektur.
- Non ECC memory modules cannot be used together with ECC memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already existing in the system.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM modules, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already installed in the system.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600E |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Acer |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Acer Altos BrainSphere |
| Device series | Altos BrainSphere P15 series |
| Device name | Altos BrainSphere P15-F7 |
| Memory ex works | 32GB (2x16GB) UDIMM nonECC |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP472123 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488356322 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Acer Altos BrainSphere P15-F7 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Acer Altos BrainSphere P15-F7
Login