Computer memory Asus ROG Maximus XIII Extreme Glacial
The RAM memory expands the memory capacity of Asus ROG Maximus XIII Extreme Glacial by 16GB. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.What should be considered when upgrading RAM?
- Der schnelle Dual Channel Mode Betrieb wird bei der paarweisen Installation der memory optimal supports
-
If you have a Core i5 or Core i7 processor, you can only use the UDIMM memory
-
If you are using a Xeon processor, you can use ECC UDIMM memory or UDIMM memory without ECC
- Die ECC Funktion wird nur dann supports, wenn alle eingesetzten Computer memory UDIMM ECC memory sind.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2133MHz |
| JEDEC standard | PC4-17000U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Asus |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Asus ROG Maximus XIII |
| Device series | ROG Maximus XIII Extreme Glacial series |
| Device name | ROG Maximus XIII Extreme Glacial |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP373746 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578367978 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Asus ROG Maximus XIII Extreme Glacial |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Asus ROG Maximus XIII Extreme Glacial
Login