Computer memory Dell EMC NX3240
16GB memory for Dell EMC NX3240. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This memory suits perfectly to your Dell EMC Storage storage/NAS.Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2933MHz |
| JEDEC standard | PC4-23400R |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Dell |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | Dell EMC Storage |
| Device series | EMC Storage NX3000 series |
| Device name | EMC NX3240 |
| Maximum memory | 3TB / 384GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 24 |
Order info
| Item number | SP323892 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369869936 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Dell EMC NX3240 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Dell EMC NX3240
Login