Computer memory Dell G3 17 Gaming
The RAM memory expands the memory capacity of Dell G3 17 Gaming by 16GB. The memory has 260 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Dell |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Dell G3 |
| Device series | G3 17 series |
| Device name | G3 17 Gaming |
| Manufacturer Reference No. | SNPCRXJ6C/16G, AA075845, SNPWTHG4C/16G, AA937596 |
| Memory ex works | 16GB |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 6N7CN, 8X93X, X0V8J, X3CC8, YCW3P, etc. |
Order info
| Item number | SP281207 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369509399 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Dell G3 17 Gaming |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Dell G3 17 Gaming
Login