server RAM DellPowerEdge R230
The server-RAM memory expands the memory capacity of Dell PowerEdge R230 by 16GB. The offered DDR4 RAM memory has a speed of 2400MHz PC4-19200E 2Rx8. These are UDIMM ECC (ECC unbuffered) memory modules. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This memory suits perfectly to your Dell PowerEdge server.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200E |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Dell |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Dell PowerEdge |
| Device series | PowerEdge R200 series |
| Device name | PowerEdge R230 |
| Manufacturer Reference No. | A8661096, SNP7XRW4C/16G |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | Fit the slots with white terminals first, then the slots with black terminals.
If you want to use 8GB and 16GB mixed, the larger RAM needs to be installed first. |
Order info
| Item number | SP151095 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069244489 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Dell PowerEdge R230 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Dell PowerEdge R230
Login