server memory DellPowerEdge R330
The memory increases the RAM of your Dell PowerEdge R330 server by 16GB. The offered DDR4 RAM memory has a speed of 2400MHz PC4-19200E 2Rx8. These are UDIMM ECC (ECC unbuffered) memory modules. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for Dell PowerEdge R330. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in PowerEdge R330.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200E |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Dell |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Dell PowerEdge |
| Device series | PowerEdge R300 series |
| Device name | PowerEdge R330 |
| Manufacturer Reference No. | SNPVDFYDC/16G, AA335286, SNPCX1KMC/16G, A9755388 |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | Fit the slots with white terminals first, then the slots with black terminals.
If you want to use 8GB and 16GB mixed, the larger RAM needs to be installed first. |
Order info
| Item number | SP274434 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069244526 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Dell PowerEdge R330 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Dell PowerEdge R330
Login