Memory for server Dell PowerEdge T30
16GB RAM Upgrade for server Dell PowerEdge T30. The offered DDR4 RAM memory has a speed of 2400MHz PC4-19200U. These are UDIMM (Non-ECC unbuffered) memory modules. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.Help in choosing the right RAM
Dieses System supports grandsätzlich UDIMM ECC Computer memory and UDIMM Non-ECC Computer memory.
Ob Sie UDIMM ECC Computer memory einsetzen sollten, hängt davon ab, ob bereits vorhandene memory with ECC ausgestattet sind (ECC version ist am Aufkleber des horhandenen memorys zu erkennen: ... PC4-2133P-EE0 ...) The ECC function is supported if ALL existing memories are equipped with ECC
Main memories with ECC offer higher security through error detection and error correction
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Dell |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Dell PowerEdge |
| Device series | PowerEdge T30 series |
| Device name | PowerEdge T30 |
| Memory ex works | 8GB (1x8GB) |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | DELL PowerEdge T30 can basically use memory UDIMM ECC and UDIMM NON-ECC (without ECC). It depends on which memory you have at the factory. The ECC version can be recognized by the sticker of the existing memory: ... PC4-2133P-EE0 ... Non-ECC memory have the lettering ... PC4-2133P-UB ... |
Order info
| Item number | SP235606 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369030893 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Dell PowerEdge T30 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Dell PowerEdge T30
Login