Computer memory HP 15-da0206ng
The RAM memory expands the memory capacity of HP 15-da0206ng by 16GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | HP laptop 15... |
| Device series | laptop 15... 15-da0200 series |
| Device name | 15-da0206ng |
| Memory ex works | 16GB (2x8GB) |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | Modell-Nr.: 5CT92EA#ABD |
Order info
| Item number | SP303088 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369662445 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP 15-da0206ng |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP 15-da0206ng
Login