Memory for server HP Apollo 4200 Gen9 (G9)
16GB RAM Upgrade for server HP Apollo 4200 Gen9 (G9). The offered DDR4 RAM memory has a speed of 2133MHz PC4-17000R. These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- The system supports RDIMM and RDIMM 3DS (Registered DIMM) or LRDIMM and LRDIMM 3DS (Load Reduced DIMM) memory modules. Large memory capacities can be realised with LRDIMM 3DS modules.
- RDIMM and RDIMM 3DS memory modules cannot be operated together with LRDIMM and LRDIMM 3DS main memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which basic memory technology (RDIMM / LRDIMM) is available.
- Memory slots without a processor may not be used.
- If memory modules are provided with higher speeds than specified by the system, the memory speed is automatically adjusted to the system specifications.
memory for Intel Xeon CPUs:
| CPU / System | RDIMM | LRDIMM |
|---|---|---|
|
Xeon E5-16xx v3 Xeon E5-26xx v3 Xeon E5-46xx v3 |
8GB RDIMM 16GB RDIMM 32GB RDIMM 64GB RDIMM DDP 128GB RDIMM 3DS 256GB RDIMM 3DS |
32GB LRDIMM 64GB LRDIMM DDP 128GB LRDIMM DDP 128GB LRDIMM 3DS 256GB LRDIMM 3DS |
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2133MHz |
| JEDEC standard | PC4-17000R |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | HP Apollo |
| Device series | Apollo 4200 series |
| Device name | Apollo 4200 Gen9 (G9) |
| Memory ex works | 16GB |
| Maximum memory | 4TB / 1TB according to manufacturer |
| Memory Slots | 16 |
Order info
| Item number | SP250358 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369185364 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP Apollo 4200 Gen9 (G9) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP Apollo 4200 Gen9 (G9)
Login