server memory HPSynergy 660 Gen10 (G10) 2nd Gen Xeon
The memory increases the RAM of your HP Synergy 660 Gen10 (G10) 2nd Gen Xeon server by 16GB. The offered DDR4 RAM memory has a speed of 2933MHz PC4-23400R. These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. This memory suits perfectly to your HP Synergy server.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- The system supports RDIMM and RDIMM 3DS (Registered DIMM) or LRDIMM and LRDIMM 3DS (Load Reduced DIMM) memory modules. Large memory capacities can be realised with LRDIMM 3DS modules.
- Falls eine memory extension with den bereits vorhandenen RAM-memoryn vorgenommen werden soll, muss geprüft werden, welche Basis-memorytechnologie (RDIMM) vorhanden ist.
- When using a multiprocessor system, the memory slots should always be configured identically for each CPU.
- Memory slots without a processor may not be used.
- If memory modules are provided with higher speeds than specified by the system, the memory speed is automatically adjusted to the system specifications.
- The CPU supports 6 DIMMs per memory channel.
Maximum memory speed of possible CPUs
Xeon CPUs of the 2nd generation are offered in Bronze, Silver, Gold or Platinum. The different processor series also support different maximum memory speeds:
| Xeon | CPU-series | max. Speed MHz |
max. memory capacity je CPU |
| Bronze | 3200 | 2133 | 1 TB |
| Silver | 4200 | 2400 | 1 TB |
| Gold | 5200 | 2666 | 1 TB, 2 TB, 4,5 TB |
| Gold | 6200 | 2666 | 1 TB, 2 TB, 4,5 TB |
| Platinum | 8200 | 2933 | 1 TB, 2 TB, 4,5 TB |
| Platinum | 9200 | 2933 | 1,5 TB |
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2933MHz |
| JEDEC standard | PC4-23400R |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | HP Synergy |
| Device series | Synergy 660 series |
| Device name | Synergy 660 Gen10 (G10) 2nd Gen Xeon |
| Memory ex works | 32GB |
| Maximum memory | 12TB |
| Memory Slots | 48 |
Order info
| Item number | SP609870 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4069169832477 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP Synergy 660 Gen10 (G10) 2nd Gen Xeon |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP Synergy 660 Gen10 (G10) 2nd Gen Xeon
Login