Memory for workstation HP Z1 G3 Entry Tower
The RAM memory expands the memory capacity of HP Z1 G3 Entry Tower by 16GB. The memory module has 260 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200E |
| Type | SO DIMM ECC |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | HP workstation |
| Device series | workstation Z1 series |
| Device name | Z1 G3 Entry Tower |
| Manufacturer Reference No. | T0H93AA |
| Memory ex works | 8GB (1x8GB) |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | suitable for the following models: T4K70EA, T4K72EA, etc. |
Order info
| Item number | SP257794 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369261907 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP Z1 G3 Entry Tower |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP Z1 G3 Entry Tower
Login