Memory for workstation HP ZBook Studio G3 (i3/i5/i7 Prozessor)
16GB memory for HP ZBook Studio G3 (i3/i5/i7 Prozessor). The memory module has 260 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your workstation upgraded safely.Nur for Geräte with Intel i7 Prozessor!
Der hier angebotene Computer memory passt nur for Geräte with Intel i3/i5/i7 Prozessor.
Sollte Ihr ZBook Studio G3 eine Intel XEON Prozessor besitzen, benötigen Sie einen SO-DIMM ECC Computer memory. Suchen Sie in diesem Fall nach der Description: ZBook Studio G3 (Xeon Prozessor) or wenden Sie sich in Zweifel an unser memory-Hotline.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2133MHz |
| JEDEC standard | PC4-17000S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | HP ZBook Studio |
| Device series | ZBook Studio G3 series |
| Device name | ZBook Studio G3 (i3/i5/i7 Prozessor) |
| Memory ex works | 8GB (2x4GB) |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | Achtung: Nur for Geräte with Intel i3/i5/i7 Prozessor.
suitable for the following models: T7W00EA, T7W01EA, T7W02EA, T7W03EA, T7W04EA, X3X16AW, etc. |
Order info
| Item number | SP238827 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369064881 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP ZBook Studio G3 (i3/i5/i7 Prozessor) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP ZBook Studio G3 (i3/i5/i7 Prozessor)
Login