Memory for desktop Lenovo Ideacentre Mini 01IRH8 (90W2)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo Ideacentre Mini 01IRH8 (90W2) by 16GB. The memory module has 260 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo Ideacentre Mini |
| Device series | Ideacentre Mini 01IRH8 series |
| Device name | Ideacentre Mini 01IRH8 (90W2) |
| Memory ex works | 8GB / 16GB / 32GB |
| Maximum memory | 64GB / 32GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 90W2000AGF, 90W2000BGF, 90W2000DBH, 90W2000JMW, 90W2000KBX, 90W2000LBX, 90W2000PFC, 90W2000QFC, 90W2000RFC, 90W2000SFC, 90W2000TFC, 90W20014SZ, 90W20015PL, 90W20016PL, 90W20018MW, 90W2001ASZ, 90W2001BSZ, 90W2001CSZ, 90W2001DRM, 90W2001ERM, 90W2001FXT, 90W2001GXT, 90W2001HXT, 90W2001JGC, 90W2001KGC, 90W2001LGC, 90W2001MGC, 90W20024PL, 90W20025PL, 90W20026PL, 90W20027PL, 90W20028PL, 90W2002AMW, 90W2002BMW, 90W2002CRM, 90W2002DRM, etc.
|
Order info
| Item number | SP474418 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488379239 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo Ideacentre Mini 01IRH8 (90W2) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo Ideacentre Mini 01IRH8 (90W2)
Login