Computer memory Lenovo IdeaPad 3 14ADA6 (82KQ)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo IdeaPad 3 14ADA6 (82KQ) by 16GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for Lenovo IdeaPad 3 14ADA6 (82KQ). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in IdeaPad 3 14ADA6 (82KQ).
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo IdeaPad |
| Device series | IdeaPad 3 series |
| Device name | IdeaPad 3 14ADA6 (82KQ) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70Z90845, 4X70Z90847 |
| Memory ex works | 4GB non removable, 4GB removable |
| Maximum memory | 36GB |
| Memory Slots | 1 |
| Note | suitable for the following models: 82KQ0003RM, 82KQ000CMX, 82KQ000DMX, 82KQ000EMX, 82KQ000FMX, 82KQ000GMX, 82KQ000PBM, 82KQ000QBM, 82KQ000RBM, 82KQ000TFR, etc.
|
Order info
| Item number | SP392602 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578556785 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo IdeaPad 3 14ADA6 (82KQ) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo IdeaPad 3 14ADA6 (82KQ)
Login