Computer memory Lenovo IdeaPad 330-14IKBR (81G2)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo IdeaPad 330-14IKBR (81G2) by 16GB. The memory module has 260 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo IdeaPad |
| Device series | IdeaPad 330 series |
| Device name | IdeaPad 330-14IKBR (81G2) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70Z90845, 4X70Z90847, GX70N46765 |
| Memory ex works | 4GB non removable, 4GB (1x4GB) removable |
| Maximum memory | 36GB |
| Memory Slots | 1 |
| Note | suitable for the following models: 81G20005AX, 81G2000GAX, 81G2000HAX, 81G2000LUK, 81G2000MUK, 81G2000XRU, 81G20010AX, 81G20011AX, 81G20012AX, 81G20013AX, 81G2001XRU, 81G2001YIV, 81G20020IV, 81G20021IV, 81G20022IV, 81G20023IV, 81G20024IV, 81G20025IV, 81G20026IV, 81G20027IV, 81G20028IV, 81G20029IV, 81G2002AIV, 81G2002BIV, 81G2002CIV, 81G2002DIV, 81G2002EIV, 81G2002FIV, 81G2002GIV, 81G2002HIV, 81G2002JIV, 81G2002KIV, 81G2002LIV, 81G2002MIV, 81G2002NIV, 81G2002PIV, 81G2002QIV, 81G2002RIV, 81G2002SIV, 81G2002TIV, 81G2002UUK, 81G2003HMX, 81G2003JMX, 81G2003LMX, 81G20040MX, 81G20043GE, 81G20046AD, 81G20047AD, 81G20048AD, 81G20049AD, 81G2004AAD, 81G2004BAD, 81G2004CMX, 81G2004DMX, 81G2004EAX, 81G2004FIV, 81G2004QAK, 81G2004RAK, 81G2004SAK, 81G2004TLT, 81G2004UMX, 81G2004VAX, 81G20050MX, 81G20051AK, 81G20054AD, 81G2006CAK, 81G2006DAK, etc. |
Order info
| Item number | SP272043 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369410534 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo IdeaPad 330-14IKBR (81G2) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo IdeaPad 330-14IKBR (81G2)
Login