Computer memory Lenovo Legion C7 15IMH05 (82EH)
16GB memory for Lenovo Legion C7 15IMH05 (82EH). The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2933MHz |
| JEDEC standard | PC4-23400S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo Legion |
| Device series | Legion C7 series |
| Device name | Legion C7 15IMH05 (82EH) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70Z90845, 4X70Z90847 |
| Memory ex works | 32GB |
| Maximum memory | 64GB / 32GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 82EH0010FR, 82EH0011FR, 82EH0012FR, 82EH0013FR, 82EH0014FR, 82EH0015FR, 82EH0018BM, 82EH0019BM, 82EH001SFR, 82EH001WFR, 82EH001XFR, 82EH001YFR, 82EH0024RM, 82EH0025RM, 82EH002FFR, 82EH002GFR, 82EH002LRM, 82EH002MRM, 82EH002NRM, 82EH002PRM, 82EH002QRM, 82EH002RRM, 82EH002TFR, 82EH002UFR, 82EH002VIX, 82EH0030GE, 82EH0031GE, 82EH0036IX, 82EH0039MH, 82EH003ESC, etc.
|
Order info
| Item number | SP360531 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578235277 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo Legion C7 15IMH05 (82EH) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo Legion C7 15IMH05 (82EH)
Login