Computer memory Lenovo Legion R5 28IMB05 (90NE)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo Legion R5 28IMB05 (90NE) by 16GB. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This memory is 100% compatible to Lenovo Legion R5 28IMB05 (90NE).
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo Legion |
| Device series | Legion R5 series |
| Device name | Legion R5 28IMB05 (90NE) |
| Memory ex works | 16GB (2x8GB) |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | suitable for the following models: 90NE000XPB, 90NE000YPB, 90NE0010PB, 90NE0011PB, 90NE001RPL, 90NE001SPL, etc.
|
Order info
| Item number | SP360533 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578235048 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo Legion R5 28IMB05 (90NE) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo Legion R5 28IMB05 (90NE)
Login