Memory for laptop Lenovo Legion Y730-15ICH (81HD)
Expand the memory of your Lenovo Legion Y730-15ICH (81HD) by 16GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo Legion |
| Device series | Legion Y730 series |
| Device name | Legion Y730-15ICH (81HD) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70Z90845, 4X70Z90847, 4X70R38791, 4X70W22201, 4X70W30751 |
| Memory ex works | 16GB |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 81HD0000MX, 81HD0001MX, 81HD0004RU, 81HD0005RU, 81HD0006RU, 81HD0007RU, 81HD0008RU, 81HD000AMZ, 81HD000BUK, 81HD000CUK, 81HD000DUK, 81HD000EUK, 81HD000FAX, 81HD000GAX, 81HD000LMH, 81HD000XIV, 81HD0010IV, 81HD0012IV, 81HD0014IV, 81HD0016IV, 81HD0018IV, 81HD001AIV, 81HD001CMX, 81HD001DMX, 81HD001EMX, 81HD001FSC, 81HD001GTX, 81HD001HCK, 81HD001JFR, 81HD001KFR, 81HD001LSP, 81HD001MSP, 81HD001NSP, 81HD0022RK, 81HD0023LT, 81HD0025AX, 81HD0027ED, 81HD002KPG, etc. |
Order info
| Item number | SP275655 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369449329 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo Legion Y730-15ICH (81HD) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo Legion Y730-15ICH (81HD)
Login