Computer memory Lenovo Legion Y740-17ICHg (81HH)
Expand the memory of your Lenovo Legion Y740-17ICHg (81HH) by 16GB. The memory module has 260 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. This memory is 100% compatible to Lenovo Legion Y740-17ICHg (81HH).Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo Legion |
| Device series | Legion Y740 series |
| Device name | Legion Y740-17ICHg (81HH) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70R38791, 4X70W30751, 4X70W22201 |
| Memory ex works | 32GB |
| Maximum memory | 64GB / 32GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 81HH000JFR, 81HH000KFR, 81HH000QMH, 81HH000RMH, 81HH000XMZ, 81HH000YMZ, 81HH0010MZ, 81HH0012GE, 81HH0013FR, 81HH0014FR, 81HH0017UK, 81HH0018UK, 81HH0019UK, 81HH001AMH, 81HH001BMH, 81HH001GMB, 81HH001HMB, 81HH001JMB, 81HH001KMB, 81HH001LFR, 81HH001MFR, 81HH001NGE, 81HH001PCK, 81HH001QCK, 81HH001RPG, 81HH001SPG, 81HH001VRM, 81HH001WPB, 81HH0025GE, 81HH0028TX, 81HH0029TX, 81HH002BGE, 81HH002CGE, 81HH002GGE, 81HH002JMZ, 81HH002KMZ, 81HH002LPB, 81HH002MPB, 81HH002NPB, 81HH002PPB, 81HH002QPB, 81HH002RPB, 81HH002SPB, 81HH0038MH, 81HH0039MH, 81HH003AMB, 81HH003BSC, 81HH003EHV, etc.
|
Order info
| Item number | SP328638 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369916920 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo Legion Y740-17ICHg (81HH) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo Legion Y740-17ICHg (81HH)
Login