Memory for laptop Lenovo Legion Y740-17IRHg (81UJ)
16GB memory for Lenovo Legion Y740-17IRHg (81UJ). The memory has 260 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo Legion |
| Device series | Legion Y740 series |
| Device name | Legion Y740-17IRHg (81UJ) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70R38791, 4X70W30751, 4X70W22201 |
| Memory ex works | 32GB |
| Maximum memory | 64GB / 32GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 81UJ0003AX, 81UJ0004AX, 81UJ0005AX, 81UJ0006RU, 81UJ0007RU, 81UJ0008RU, 81UJ000ASP, 81UJ000BIV, 81UJ000CIV, 81UJ000DUK, 81UJ000EUK, 81UJ000FUK, 81UJ000GMX, 81UJ000HMX, 81UJ000JMX, 81UJ000KMX, 81UJ000LMX, 81UJ000MMX, 81UJ000NMX, 81UJ000PMX, 81UJ000QMX, 81UJ000RMX, 81UJ000SMX, 81UJ000TMX, 81UJ000UMX, 81UJ000XMZ, 81UJ000YMZ, 81UJ0010MH, 81UJ0011MH, 81UJ0012MH, 81UJ0013MH, 81UJ0014CK, 81UJ0015CK, 81UJ0018FR, 81UJ0019FR, 81UJ001AFR, 81UJ001BFR, 81UJ001CFR, 81UJ001DFR, 81UJ001EFR, 81UJ001FFR, 81UJ001GFR, 81UJ001MUK, 81UJ001PSC, 81UJ001TGE, 81UJ001UGE, 81UJ001VGE, 81UJ001WHV, 81UJ001XHV, 81UJ001YSC, etc. |
Order info
| Item number | SP301279 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369639034 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo Legion Y740-17IRHg (81UJ) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo Legion Y740-17IRHg (81UJ)
Login