Memory for laptop Lenovo ThinkBook Plus IML (20TG)
The memory increases the RAM memory of Lenovo ThinkBook Plus IML (20TG) by 16GB. The memory module has 260 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo ThinkBook |
| Device series | ThinkBook Plus series |
| Device name | ThinkBook Plus IML (20TG) |
| Memory ex works | 16GB |
| Maximum memory | 32GB / 16GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 1 |
| Note | suitable for the following models: 20TG000RBM, 20TG000RCK, 20TG000RCY, 20TG000RFR, 20TG000RGE, 20TG000RGM, 20TG000RHV, 20TG000RIW, 20TG000RIX, 20TG000RMB, 20TG000RMH, 20TG000RML, 20TG000RMX, 20TG000RMZ, 20TG000RPB, 20TG000RPG, 20TG000RRM, 20TG000RSC, 20TG000RSP, 20TG001WBM, 20TG001WCK, 20TG001WCY, 20TG001WFR, 20TG001WGE, 20TG001WGM, 20TG001WHV, 20TG001WIW, 20TG001WIX, 20TG001WMB, 20TG001WMH, 20TG001WML, 20TG001WMX, 20TG001WMZ, 20TG001WPB, 20TG001WPG, 20TG001WRM, 20TG001WSC, 20TG001WSP, 20TG0032BM, 20TG0032CK, 20TG0032CY, 20TG0032FR, 20TG0032GE, 20TG0032GM, 20TG0032HV, 20TG0032IW, 20TG0032IX, 20TG0032MB, 20TG0032MH, 20TG0032ML, 20TG006CGM, 20TG006CHV, 20TG006CIW, 20TG006CIX, 20TG006CMB, 20TG006CMH, 20TG006CML, 20TG006CMX, 20TG006CMZ, 20TG006CPB, 20TG006CPG, 20TG006CRM, 20TG006CSC, 20TG006CSP, 20TG006CUK, 20TG006EBM, 20TG006ECK, 20TG006ECY, 20TG006EFR, 20TG006EGE, 20TG006EGM, 20TG006EHV, 20TG006EIW, 20TG006EIX, 20TG006EMB, 20TG006EMH, 20TG006EML, 20TG006EMX, 20TG006EMZ, 20TG006EPB, 20TG006EPG, 20TG006ERM, 20TG006ESC, 20TG006ESP, 20TG006EUK, etc.
|
Order info
| Item number | SP346964 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578098643 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkBook Plus IML (20TG) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkBook Plus IML (20TG)
Login