Computer memory Lenovo ThinkCentre M70s (11EX)
16GB memory for Lenovo ThinkCentre M70s (11EX). The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo ThinkCentre |
| Device series | ThinkCentre M70 series |
| Device name | ThinkCentre M70s (11EX) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70Z78725 |
| Memory ex works | 32GB |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | suitable for the following models: 11EX000GBL, 11EX000GEE, 11EX000GEU, 11EX000GFN, 11EX000GFR, 11EX000GGE, 11EX000GHX, 11EX000GIX, 11EX000GMB, 11EX000GMD, 11EX000GMF, 11EX000GMG, 11EX000GMH, 11EX000GML, 11EX000GMS, 11EX000GMX, 11EX000GMZ, 11EX000GNX, 11EX000GPB, 11EX000GPG, 11EX000GRI, 11EX000GSP, 11EX000GTX, 11EX000GUK, 11EX000HBL, 11EX000HEE, 11EX000HEU, 11EX000HFN, 11EX000HFR, 11EX000HGE, 11EX000HHX, 11EX000HIX, 11EX000HMB, 11EX000HMD, 11EX000HMF, 11EX000HMG, 11EX000HMH, 11EX000HML, 11EX000HMS, 11EX000HMX, 11EX000HMZ, 11EX000HNX, 11EX000HPB, 11EX000HPG, 11EX000HRI, 11EX000HSP, 11EX000HTX, 11EX000HUK, 11EX000JBL, 11EX000JEE, 11EX000MGE, 11EX000MHX, 11EX000MIX, 11EX000MMB, 11EX000MMD, 11EX000MMF, 11EX000MMG, 11EX000MMH, 11EX000MML, 11EX000MMS, 11EX000MMX, 11EX000MMZ, 11EX000MNX, 11EX000MPB, 11EX000MPG, 11EX000MRI, 11EX000MSP, 11EX000MTX, 11EX000MUK, 11EX000NBL, 11EX000NEE, 11EX000NEU, 11EX000NFN, 11EX000NFR, 11EX000NGE, 11EX000NHX, 11EX000NIX, 11EX000NMB, 11EX000NMD, 11EX000NMF, 11EX000NMG, 11EX000NMH, 11EX000NML, 11EX000NMS, 11EX000NMX, 11EX000NMZ, 11EX000NNX, 11EX000NPB, 11EX000NPG, 11EX000NRI, 11EX000NSP, 11EX000NTX, 11EX000NUK, 11EX000PBL, 11EX000PEE, 11EX000PEU, 11EX000PFN, 11EX000PFR, 11EX000PGE, 11EX000PHX, etc.
|
Order info
| Item number | SP360506 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578235031 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkCentre M70s (11EX) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkCentre M70s (11EX)
Login