Computer memory Lenovo ThinkCentre M720 SFF (10ST)
Expand the memory of your Lenovo ThinkCentre M720 SFF (10ST) by 16GB. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your desktop upgraded safely.Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo ThinkCentre |
| Device series | ThinkCentre M720 series |
| Device name | ThinkCentre M720 SFF (10ST) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70R38788 |
| Memory ex works | 8GB |
| Maximum memory | 128GB / 64GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 4 |
| Note | suitable for the following models: 10ST0014.., 10ST0015.., 10ST0016.., 10ST0017.., 10ST0018.., 10ST0019.., 10ST001A.., 10ST001B.., 10ST001C.., 10ST001D.., 10ST001E.., 10ST001F.., 10ST001G.., 10ST001H.., 10ST001J.., 10ST001K.., 10ST001L.., 10ST001M.., 10ST001N.., 10ST001QUS, 10ST001RUS, 10ST001TUS, 10ST001UUS, 10ST001VUS, 10ST001WUS, 10ST001XUS, 10ST001YUS, 10ST0020US, 10ST0021US, 10ST0022US, 10ST0023US, 10ST0024US, 10ST0025US, 10ST0026US, 10ST0027US, 10ST0028US, 10ST0029US, 10ST002AUS, 10ST002BUS, 10ST002CUS, 10ST002DUS, 10ST002FUS, 10ST002X.., 10ST002Y.., 10ST0030.., 10ST0031.., 10ST0032.., 10ST0033.., 10ST0034.., 10ST003B.., 10ST003D.., 10ST003E.., 10ST003G.., 10ST003PUS, 10ST003QUS, 10ST003T.., 10ST003U.., 10ST003V.., 10ST003X.., 10ST003Y.., 10ST0041.., 10ST0042.., 10ST0043.., 10ST0045.., etc. |
Order info
| Item number | SP272862 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369419759 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkCentre M720 SFF (10ST) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkCentre M720 SFF (10ST)
Login