Memory for desktop Lenovo ThinkCentre M90a Gen 2 (11JY)
Expand the memory of your Lenovo ThinkCentre M90a Gen 2 (11JY) by 16GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo ThinkCentre |
| Device series | ThinkCentre M90 series |
| Device name | ThinkCentre M90a Gen 2 (11JY) |
| Memory ex works | 8GB / 16GB |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 11JY0003BL, 11JY0003CK, 11JY0003CR, 11JY0003EE, 11JY0003EU, 11JY0003FN, 11JY0003FR, 11JY0003GE, 11JY0003HX, 11JY0003IL, 11JY0003IX, 11JY0003MB, 11JY0003MD, 11JY0003MF, 11JY0003MG, 11JY0003MH, 11JY0003ML, 11JY0003MS, 11JY0003MT, 11JY0003MX, 11JY0003MZ, 11JY0003NX, 11JY0003PB, 11JY0003PG, 11JY0003RI, 11JY0003SP, 11JY0003TX, 11JY0003UK, 11JY0003ZY, 11JY0004BL, 11JY0004CK, 11JY0004CR, 11JY0004EE, 11JY0004EU, 11JY0004FN, 11JY0004FR, 11JY0004GE, 11JY0004HX, 11JY0004IL, 11JY0004IX, 11JY0004MB, 11JY0004MD, 11JY0004MF, 11JY0004MG, 11JY0004MH, 11JY0004ML, 11JY0004MS, 11JY0004MT, 11JY0004MX, 11JY0004MZ, 11JY0007IL, 11JY0007IX, 11JY0007MB, 11JY0007MD, 11JY0007MF, 11JY0007MG, 11JY0007MH, 11JY0007ML, 11JY0007MS, 11JY0007MT, 11JY0007MX, 11JY0007MZ, 11JY0007NX, 11JY0007PB, 11JY0007PG, 11JY0007RI, 11JY0007SP, 11JY0007TX, 11JY0007UK, 11JY0007ZY, 11JY0008BL, 11JY0008CK, 11JY0008CR, 11JY0008EE, 11JY0008EU, 11JY0008FN, 11JY0008FR, 11JY0008GE, 11JY0008HX, 11JY0008IL, 11JY0008IX, 11JY0008MB, 11JY0008MD, 11JY0008MF, 11JY0008MG, 11JY0008MH, 11JY0008ML, 11JY0008MS, 11JY0008MT, 11JY0008MX, 11JY0008MZ, 11JY0008NX, 11JY0008PB, 11JY0008PG, 11JY0008RI, 11JY0008SP, 11JY0008TX, 11JY0008UK, 11JY0008ZY, 11JY0009BL, etc.
|
Order info
| Item number | SP544574 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4069169124688 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkCentre M90a Gen 2 (11JY) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkCentre M90a Gen 2 (11JY)
Login