Computer memory Lenovo ThinkCentre M90a Gen 3 (11VJ)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo ThinkCentre M90a Gen 3 (11VJ) by 16GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your desktop upgraded safely.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo ThinkCentre |
| Device series | ThinkCentre M90 series |
| Device name | ThinkCentre M90a Gen 3 (11VJ) |
| Memory ex works | 16GB |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 11VJ0000HX, 11VJ0001HX, 11VJ0002HX, 11VJ0004HX, etc.
|
Order info
| Item number | SP435030 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578979379 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkCentre M90a Gen 3 (11VJ) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkCentre M90a Gen 3 (11VJ)
Login