Memory for laptop Lenovo ThinkPad L14 Gen 1 (AMD) (20U5)
The memory increases the RAM memory of Lenovo ThinkPad L14 Gen 1 (AMD) (20U5) by 16GB. The memory has 260 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for Lenovo ThinkPad L14 Gen 1 (AMD) (20U5). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in ThinkPad L14 Gen 1 (AMD) (20U5).
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo ThinkPad |
| Device series | ThinkPad L14 series |
| Device name | ThinkPad L14 Gen 1 (AMD) (20U5) |
| Memory ex works | 16GB |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 20U50000BM, 20U50000CK, 20U50000CX, 20U50000CY, 20U50000EE, 20U50000FR, 20U50000GB, 20U50000GE, 20U50000GM, 20U50000HV, 20U50000IX, 20U50000MB, 20U50000MD, 20U50000MH, 20U50000ML, 20U50000MS, 20U50000MX, 20U50000MZ, 20U50000PB, 20U50000PG, 20U50000RI, 20U50000SC, 20U50000SP, 20U50000TX, 20U50000UK, 20U50001BM, 20U50001CK, 20U50001CX, 20U50001CY, 20U50001EE, 20U50001FR, 20U50001GB, 20U50001GE, 20U50001GM, 20U50001HV, 20U50001IX, 20U50001MB, 20U50001MD, 20U50001MH, 20U50001ML, 20U50001MS, 20U50001MX, 20U50001MZ, 20U50001PB, 20U50001PG, 20U50001RI, 20U50001SC, 20U50001SP, 20U50001TX, 20U50001UK, 20U50005BM, 20U50005CK, 20U50005CX, 20U50005CY, 20U50005EE, 20U50005FR, 20U50005GB, 20U50005GE, 20U50005GM, 20U50005HV, 20U50005IX, 20U50005MB, 20U50005MD, 20U50005MH, 20U50005ML, 20U50005MS, 20U50005MX, 20U50005MZ, 20U50005PB, 20U50005PG, 20U50005RI, 20U50005SC, 20U50005SP, 20U50005TX, 20U50005UK, 20U50006BM, 20U50006CK, 20U50006CX, 20U50006CY, 20U50006EE, 20U50006FR, 20U50006GB, 20U50006GE, 20U50006GM, 20U50006HV, 20U50006IX, 20U50006MB, 20U50006MD, 20U50006MH, 20U50006ML, 20U50006MS, 20U50006MX, 20U50006MZ, 20U50006PB, 20U50006PG, 20U50006RI, 20U50006SC, 20U50006SP, 20U50006TX, 20U50006UK, etc.
|
Order info
| Item number | SP360485 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578234812 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkPad L14 Gen 1 (AMD) (20U5) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkPad L14 Gen 1 (AMD) (20U5)
Login