Computer memory Lenovo ThinkPad L380 (20M5)
The memory increases the RAM memory of Lenovo ThinkPad L380 (20M5) by 16GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your laptop upgraded safely.Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo ThinkPad |
| Device series | ThinkPad L380 series |
| Device name | ThinkPad L380 (20M5) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70Z90845, 4X70Z90847, 4X70N24889 |
| Memory ex works | 8GB |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 20M50003.., 20M50004.., 20M50005.., 20M50006.., 20M5000FUS, 20M5000GUS, 20M5000HUS, 20M5000KUS, 20M5000LUS, 20M5000NUS, 20M5000QUS, 20M5000RUS, 20M5000SUS, 20M5000U.., 20M5000V.., 20M5000W.., 20M5000X.., 20M5000Y.., 20M50011.., 20M50012.., 20M50013.., 20M5001Y.., 20M50021.., 20M50022.., 20M50035.., 20M5003E.., 20M5003F.., 20M5003G.., 20M5003N.., 20M5003Q.., 20M5003R.., 20M5003S.., 20M5003UUS, 20M5003VUS, 20M5003WUS, 20M5003YUS, 20M50040US, 20M50041US, 20M50045.., 20M50046.., 20M50047.., 20M50048.., 20M50049US, etc. |
Order info
| Item number | SP264979 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369334427 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkPad L380 (20M5) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkPad L380 (20M5)
Login