Computer memory Lenovo ThinkPad L490 (20Q5)
The memory increases the RAM memory of Lenovo ThinkPad L490 (20Q5) by 16GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for Lenovo ThinkPad L490 (20Q5). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in ThinkPad L490 (20Q5).Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo ThinkPad |
| Device series | ThinkPad L490 series |
| Device name | ThinkPad L490 (20Q5) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70R38791, 4X70W22201, 4X70W30751 |
| Memory ex works | 16GB |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 20Q50000AD, 20Q50000ED, 20Q50000EQ, 20Q50000FE, 20Q50000PE, 20Q50000UE, 20Q50000ZA, 20Q50001AD, 20Q50001ED, 20Q50001FE, 20Q50001PE, 20Q50001ZA, 20Q50002AD, 20Q50002ED, 20Q50002FE, 20Q50002PE, 20Q50002ZA, 20Q50003AD, 20Q50003ED, 20Q50003EQ, 20Q50003FE, 20Q50003PE, 20Q50003UE, 20Q50003ZA, 20Q50004AD, 20Q5001QEQ, 20Q5001QFE, 20Q5001QPE, 20Q5001QUE, 20Q5001QUS, 20Q5001QZA, 20Q5001RCA, 20Q5001RCC, 20Q5001RUS, 20Q5001SCA, 20Q5001SCC, 20Q5001SUS, 20Q5001TCA, 20Q5001TCC, 20Q5001TUS, 20Q5001UTW, 20Q5001VTW, 20Q5001WTW, 20Q5001XCA, 20Q5001XCC, 20Q5001XUS, 20Q5001YAD, 20Q5001YAT, 20Q5001YBM, 20Q5001YCX, etc.
|
Order info
| Item number | SP320340 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369834804 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkPad L490 (20Q5) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkPad L490 (20Q5)
Login