Computer memory Lenovo ThinkPad P17 Gen 1 (20SN) (Xeon Prozessor)
The memory increases the RAM memory of Lenovo ThinkPad P17 Gen 1 (20SN) (Xeon Prozessor) by 16GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2933MHz |
| JEDEC standard | PC4-23400S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | Lenovo ThinkPad |
| Device series | ThinkPad P17 series |
| Device name | ThinkPad P17 Gen 1 (20SN) (Xeon Prozessor) |
| Memory ex works | 32GB |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | suitable for the following models: 20SN000NBM, 20SN000NCK, 20SN000NCX, 20SN000NCY, 20SN000NEE, 20SN000NFR, 20SN000NGB, 20SN000NGE, 20SN000NGM, 20SN000NHV, 20SN000NIX, 20SN000NMB, 20SN000NMD, 20SN000NMH, 20SN000NML, 20SN000NMS, 20SN000NMX, 20SN000NMZ, 20SN000NPB, 20SN000NPG, 20SN000NRI, 20SN000NSC, 20SN000NSP, 20SN000NTX, 20SN000NUK, 20SN000PBM, 20SN000PCK, 20SN000PCX, 20SN000PCY, 20SN000PEE, 20SN000PFR, 20SN000PGB, 20SN000PGE, 20SN000PGM, 20SN000PHV, 20SN000PIX, 20SN000PMB, 20SN000PMD, 20SN000PMH, 20SN000PML, 20SN000PMS, 20SN000PMX, 20SN000PMZ, 20SN000PPB, 20SN000PPG, 20SN000PRI, 20SN000PSC, 20SN000PSP, 20SN000PTX, 20SN000PUK, 20SN0014BM, 20SN0014CK, 20SN0014CX, 20SN0014CY, 20SN0014EE, 20SN0014FR, 20SN0014GB, 20SN0014GE, 20SN0014GM, 20SN0014HV, 20SN0014IX, 20SN0014MB, 20SN0014MD, 20SN0014MH, 20SN0014ML, 20SN0014MS, 20SN0014MX, 20SN0014MZ, 20SN0014PB, 20SN0014PG, 20SN0014RI, 20SN0014SC, 20SN0014SP, 20SN0014TX, 20SN0014UK, 20SN0016BM, 20SN0016CK, 20SN0016CX, 20SN0016CY, 20SN0016EE, 20SN0016FR, 20SN0016GB, 20SN0016GE, 20SN0016GM, 20SN0016HV, 20SN0016IX, 20SN0016MB, 20SN0016MD, 20SN0016MH, 20SN0016ML, 20SN0016MS, 20SN0016MX, 20SN0016MZ, 20SN0016PB, 20SN0016PG, 20SN0016RI, 20SN0016SC, 20SN0016SP, 20SN0016TX, 20SN0016UK, etc.
|
Order info
| Item number | SP366240 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578292195 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkPad P17 Gen 1 (20SN) (Xeon Prozessor) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkPad P17 Gen 1 (20SN) (Xeon Prozessor)
Login