Computer memory Lenovo ThinkPad P51 (20HH)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo ThinkPad P51 (20HH) by 16GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo ThinkPad |
| Device series | ThinkPad P51 series |
| Device name | ThinkPad P51 (20HH) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70N24889 |
| Memory ex works | 32GB |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | suitable for the following models: 20HH0000.., 20HH0001.., 20HH0002.., 20HH0003.., 20HH0004US, 20HH0005US, 20HH0006US, 20HH0007US, 20HH0008US, 20HH0009US, 20HH000AUS, 20HH000BUS, 20HH000CUS, 20HH000DUS, 20HH000EUS, 20HH000FUS, 20HH000GUS, 20HH000HUS, 20HH000JUS, 20HH000KUS, 20HH000LUS, 20HH000MUS, 20HH000NUS, 20HH000PUS, 20HH000QUS, 20HH000RUS, 20HH000SUS, 20HH000TUS, 20HH000UUS, 20HH000VUS, 20HH000WUS, 20HH000XUS, 20HH000YUS, 20HH0010US, 20HH0011US, 20HH0012US, 20HH0013US, 20HH0014.., 20HH0015.., 20HH0016.., 20HH0017.., 20HH0018.., 20HH0019.., 20HH001A.., 20HH001B.., 20HH001Q.., 20HH001R.., 20HH001S.., 20HH002LUS, 20HH002MUS, 20HH002NUS, 20HH002PUS, 20HH002QUS, 20HH002V.., 20HH002W.., 20HH002Y.., 20HH0030.., 20HH0031.., 20HH0032.., 20HH0033.., 20HH0034.., 20HH0035.., 20HH003AUS, 20HH003BUS, 20HH003CUS, 20HH003DUS, 20HH003EUS, 20HH003FUS, 20HH003G.., 20HH003H.., 20HH003J.., 20HH003K.., 20HH003L.., 20HH003M.., 20HH003N.., 20HH003P.., 20HH003Q.., 20HH003R.., 20HH003S.., 20HH003T.., 20HH003U.., 20HH003VUS, 20HH003WUS, 20HH003XUS, 20HH003YUS, 20HH0040US, 20HH0041US, 20HH0042US, 20HH0043US, 20HH0044US, 20HH0045US, 20HH0046US, 20HH0047US, 20HH0048US, 20HH0049US, 20HH004M.., 20HH004N.., 20HH004P.., 20HH004Q.., 20HH004R.., etc. |
Order info
| Item number | SP235249 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369026988 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkPad P51 (20HH) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkPad P51 (20HH)
Login